Keşfedilmeyi Bekleyen Yeniler

Her an yeni. Kelimenin tam manasından bahsediyorum. Kullanılmamış olan, o güne kadar söylenmemiş, görülmemiş yahut düşünülmemiş, oluş ya da çıkışından beri çok zaman geçmemiş olan. Yeni.     
    Geçen saniyelerle keşfedilmemiş yeni- mimikler, kişiler. Yani yabancı dediklerimiz. Yada tanıdık eskimiş yüzlerde dahi, istenirse fark edilebilecek yeni-likler. İnsanı her daim dinç tutmuş olan yeni. Heyecanlandırmış olan yeni! Taşınılmış yeni ev, yeni şehir, kıyafet, vb.. birde soyutlaşalım hemen! yeni; aşk, yeni merak, yeni heyecan, yeni duygular silsilesi.. YENİ haha. Yeniyi herkes sever.
Peki Eski? 
yiiaa ben severim eski olan herşeyi falanlar..
çok moda falan Vintage?? eski. güya. aklını yediğim kullanılmış eskiyi alırken, -ilk eline aldığın o saniye, daha yeni eline almış bakıyorsun.. Başkasının eskisi senin ilk an-ında Yeni heyecanın cartın curtundur. Yeni-ndir yani. Beklenilen yenilerin gelmemesi sonucunda ise  oluşan umutsuzluklar zincirleri vardır bilindiği üzre..Amma Velakin;

olay senin gözünde.
olgu senin zihninde
yeni aslında sürekli içinde.

    Açıyı iki milimetre yerinden oynattığında değişecekler tamamen senin ritminde. Mesela kafanı kaldır. Kitlen yanındaki objeye yada canlıya. İncele değişen açıda ışığı, gölgeyi, oluşan espaslar arasındaki detayları.  O milimetrede ki değişen dünya-ya, mal mal değilde görerek bak. Ve düşünce yetini de aynı anda kullan.Sonra onaylayarak okumaya devam et.
    Bir nesneyi beş-yüz açıdan çizince delirtir mesela,aynı zamanda sıkmadan eşsiz bir zevk verir, gördüğün en eski'de sonsuz yeni mevcut olduğunun sonucuna varırsın. Mucizevi  diye buna diyorum ben. Eline aldığın objede yeni çizgi-ler, ezikler, renkler, biçimler, tonlar, kırıklar, sağlamlar,parçalar senin kelime ve düşünce haznenle doğru orantılı olacaktır. Karşında gördüğün kişide ise yine bu değişmeyecektir. Subjektif yaklaşımın, objektif bir noktada kalacaktır.
   Duygular devreye girerse, mesela en berbat gördüğün kişinin, en güzelin olabilmesi, içindeki yeni-de kendini gösterecektir, -bakabilirsen. Yaşadığın en güzel-kötü anı, olayı tekrar canlandırırsan zihninde, yeni mutluluklarda görebilir, yeni acı-larda yakalayabilirsin. Bu incecik çizgide devasal mucizeler saklı.

mesela az önce şu  alıntıyla karşılaştım;

''İnsanın yaşadığı en acı deneyimler, hiç ummadığı insanlardan gelir. Sığındığımız insanların, sakınmamız gerekenler olduğunu sonradan anlarız. Ama çocuktuk işte; başımıza gelen tüm kötülükler gülümseyerek gelmedi mi?''                                                                                KATRİNA KİTTLE
    
demiş kadının biri. yazardır muhtemelen. cahilliğime verin, klasikler dışında okuduğum söylenemez. (kinayeleri affetmem)

okuduğum ilk saniyeler dedim ki; 'Ya ne güzel demiş! Kelimesi kelimesine doğru!' Kendi yaşamışlığımla birleştirdim galiba. Katılın bana, kafa sallayın. fakat yirmi ikinci saniyeden sonra dedim ki; YENİ -yani : söylenmemiş, görülmemiş yahut düşünülmemiş bir açınla gör! sabahtan beri ne yazıyorsun sen?? çözümlemeye eşlik edin. 2mm kaydırdım açıyı . YENİ bol ışıklı, pencereyle! tane tane ilerleyin benim gibi.

'İnsanın yaşadığı en acı deneyimler, hiç ummadığı insanlardan gelir'
   insanın yaşadığı sürece, nefes aldığı an boyunca deneyimi bitmeyecektir. Bitmeyen deneyim doğrultusunda acı da bitmeyecektir. Bitmeyecek olan deneyimler orantısıyla, umulmayan insanda beraberinde çoğalacaktır. Ve son -en-büyük-acı- deneyim; ummuş- umulmamış İnsanda değil; ölürken kendi ruhunun bedende ayrıldığı anda tadılacaktır.

'Sığındığımız insanların, sakınmamız gerekenler olduğunu sonradan anlarız' dikkatli görünce saçma cümleye sizde gülümseyin.  Sığınırken bir insana tüm varlığınla; sakınmak evet söz konusu değildir. Sonradan  anlarız diyor ? Zaten sonradan varılmış bu kanı; öncesiyle çelişmesini dile getiriyor.

'Ama çocuktuk işte; başımıza gelen tüm kötülükler gülümseyerek gelmedi mi?'  Mana mecazında, sanırım çocukluk saflığını, bilinçsizliğini bir imgelemle canlandırmak falan filan istemiş. :)))) uzatmayalım anladınız..
    Böyle anlamlı gibi görünen gereksiz metinlerde içerlenmeyin hemen, yeni-yle yaklaşın!


Kudreti tadılamayan hayat kurtaran! yeni düşünceler, aslında herkesin ihtiyacı olan. 

Tek gerekli malzeme milimetrelik kaydırılmış açı.   

  dönüşmeye hazır olan düşünceleri kucaklayın! 

Popular Posts